SEO – Search Engine Optimization, czyli podstawy pozycjonowania

Na początek kilka słów o tym, co kryje się za magiczmym SEO.
SEO to skrót pochodzący z języka angielskiego, jest akronimem słów Search Engine Optimization i oznacza optymalizację stron internetowych pod kątem wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. SEO, zwane popularnie pozycjonowaniem ma na celu osiągnięcie jak najwyższych pozycji w popularnych wyszukiwarkach stron internetowych. W praktyce, oznacza to modyfikację kodu źródłowego stron internetowych, tak, aby wyszukiwarki je lepiej widziały (indeksowały, rozumiały ich treść)

Strona powinna być wykonana zgodnie z zasadami i wyposażona w znaczniki Meta Tag aby roboty indeksujące mogły ją łatwiej odnaleźć.

Meta Tagi zawierają informacje o stronie, i nie mają wpływu na jej wygląd w przeglądarce.
Najważniejsze elementy strony określane jako „meta tagi” to:

Title” jest najważniejszym meta tagiem, a tak naprawdę od jakiegoś czasu jedynym który ma znaczenie, kolejność fraz w nim występujących jest brana pod uwagę podczas indeksowania strony przez wyszukiwarki, więc należy cenne frazy umieścić na pierwszym miejscu, a na koniec proponujemy wpisać nazwę domeny lub firmy
Ważna jest też zmiana tytułów w serwisie dla strony głównej i poprawne ich wprowadzenie dla tworzonych podstron.

Znacznik „Description” podaje więcej informacji o serwisie i skłania potencjalnego klienta do wejścia na daną stronę podczas przeglądania wyników wyszukiwania. Optymalna długość takiego znacznika powinna wynosić około 160 znaków (może być trochę więcej ale nie mniej).
Prosimy wprowadzić opis dla każdej stworzonej podstrony, jednocześnie zwracając uwagę na zróżnicowanie, każda z podstron powinna mieć inny opis.

keywords” nie są tak istotnym meta tagiem jak „title” czy „Description”, jednak warto ich nadal używać, ponieważ inne wyszukiwarki poza Google nadal z niego korzystają.

Sytuacja ze słowami kluczowymi ma się podobnie jak w „description”. Kolejne frazy powinny być oddzielone przecinkami. Na danej podstronie w znaczniku „keywords” powinno znajdować się od 1 do 7 fraz.

Równie ważnymi elementami są:
STOPKA

Na dole strony często widoczna jest stopka w formie tekstowej.
Jest ona bardzo pomocna przy procesie pozycjonowania, ponieważ witryna otrzyma kolejną porcję tekstu z ważnymi frazami.  Wskazane jest lekkie przeredagowanie jej pod kątem najcenniejszych fraz.

NAGŁÓWKI

Przy tworzeniu podstron proszę pamiętać, aby każda podstrona w serwisie
posiada nagłówek i żeby był on oznaczony w kodzie strony jako znacznik <h1>. Pamiętajmy, że znaczniki od <h1> do <h6> wskazują wyszukiwarkom frazy ważne dla serwisu, a nie są tylko używane do formatowania tekstu (do tego lepiej nadają się style). Prosimy również pamiętać, że znacznik <h1> na jednej podstronie może być użyty tylko raz.
Przykładowo na podstronie www.mentorit.pl/pogotowie.html proponujemy w znacznik <h1> ująć frazę „pogotowie komputerowe” tj. <h1>pogotowie komputerowe</h1>. Natomiast w znaczniki <h2> cenne frazy w tekście tj. <h2>instalacja sieci domowych</h2>, <h2>odzyskiwanie danych</h2>, <h2>modernizacje sprzętu komputerowego</h2>.

NOFRAMES

Zalecamy, aby do kodu źródłowego strony flashowej, wprowadzić
dodatkowo znacznik <noframes>, a w nim tekst reklamowy zawierający przy okazji wszystkie cenne frazy dla serwisu (przede wszystkim te, które obecnie pozycjonujemy). Dzięki temu wyszukiwarka będzie w stanie znaleźć więcej tekstu na stronie. <noframes>tekst</noframes>

PRZEKIEROWANIA
Warto stosować przekierowania (301) i wszystkie adresy bez prefiksu „www” przekierowywać na te z prefiksem „www”. Dzięki temu w przypadku naturalnego linkowania użytkownicy nie będą wpisywać formy bez „www”. Dodatkowo unikniemy „rozpływania” się mocy na obie strony.
Dla wyszukiwarek są to dwa różne adresy. Czyli ta sama treść, a inne adresy.
http://mentorit.pl —301—> http://www.mentorit.pl
Pamiętajmy o wprowadzeniu przekierowań również na wszystkich obecnych podstronach serwisu.
ZBĘDNY KOD STRONY

W kodzie źródłowym strony głównej występują
odsyłacze, które nie zawierając znacznika „anchor” nie prowadzą do żadnej strony, nie mają żadnej wartości. W komentarzu w kodzie strony znajduje się również obszerny tekst, który działa jedynie na niekorzyść – wyszukiwarki indeksując stronę muszą się przez niego przedzierać. Warto, więc jest też odchudzić stronę pod tym kątem.

Używaj unikatowego tekstu, nie kopiuj z innych stron taki kopiowany, dublowany tekst nie ma wielkiej mocy. Aktualizuj często stronę, spraw aby adresy Twojej witryny były przyjazne (bez cyferek, parametrów), zadbaj o sprawne wewnętrzne linkowanie na stronie, aby można było się po niej łatwiej poruszać.

Do zobaczenia na pierwszej stronie Google