Aplikacje wieloplatformowe [cross-platform]

W świecie różnych systemów operacyjnych, potrzebujemy aplikacji, które mogą obsługiwać wiele platform. Jack Wallen stworzył listę aplikacji wieloplatformowych które jego zdaniem spełniają kryteria wieloplatofrmowości.

Oto 10 przykładów takich aplikacji:

 

1: Firefox
Nie ma wątpliwości, że jednym z najbardziej popularnych wieloplatformowych aplikacji jest przeglądarka internetowa Firefox. W dobie internetowych aplikacji online, bardzo ważne jest, by móc korzystać z narzędzia działającego w różnych środowiskach, niewątpliwie przeglądarka Firefox przyczyniła się do zrozumienia przez twórców witryn internetowych faktu, iż nie należy blokować stron ograniczających się tylko do jednej przeglądarki.

 

2: OpenOffice
Pakiet biurowy OpenOffice jest jednym z filarów społeczności open source i jest jedną z najważniejszych aplikacji wieloplatformowych obecnie dostępnych na rynku.
OpenOffice jest idealną alternatywą dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na pakiet Microsoft Office, do celów zarówno biznesowych jak i edukacyjnych.

 

3: TeamViewer

TeamViever to bezpłatna aplikacja do zdalnej konserwacji i  zdalnego współdzielenie pulpitu przez internet. Współpracuje z środowiskami takimi jak: Windows, Linux, Mac, i iPhone.
Do tej pory z usług TeamViewer’a skorzystało ponad 60 milionów użytkowników!

 

4: Adobe Reader

Obecnie nie brakuje czytników PDF. Są one dostępne dla każdej platformy, jednak Adobe PDF Reader jest wyjątkowy. Prosty w użyciu, gwarantuje wysoką  jakość i łatwość użytkowania. To jest standard dla plików PDF (grafika wektorowa),  podsumowując, jakość, ogólnodostępność oraz intuicyjna obsługa czynią czytnik PDF Adobe zwycięzcą nad konkurencją.

 

5: Chrome
Nigdy dotąd żadna przeglądarka nie spowodowała tyle zamieszania. Google nie przestaje zadziwiać, Google Chrome jest szybki (w wersji dla Linuksa – po testach okazał się najszybszy), stabilny, rozszerzalny i jako wieloplatformowa aplikacja świetnie się sprawdza w różnych środowiskach.

 

6: Thunderbird
Jeśli potrzebujesz samodzielnego klienta poczty, korzystasz z niego na wielu platformach – Thunderbird spełni Twoje oczekiwania. Thunderbird jest prawdziwym przyjacielem osób wysyłających wiadomości email. Klient poczty Thunderbird, jak jego kuzyn Firefox jest w stanie dostosować swój wygląd do naszych potrzeb,  ma ogromną ilość wtyczek, aby być jeszcze bardziej użytecznym.

 

7: Apache
Apache jest jednym z najczęściej używanych serwerów WWW na świecie. Gdy dodać do tego fakt, że można używać Apache’a w systemie Windows, Linux i Mac, oraz fakt, że jest bezpłatny  – automatycznie wygrywa wśród serwerów WWW.

 

8: MySQL Workbench

Chociaż to narzędzie jest nowością w świecie, nie znajdziecie lepszego narzędzia do administrowania bazą danych w dowolnym miejscu na każdej platformie. Za pomocą tego narzędzia – MySQL admina – można wypróbować magię MySQL na wszystkich platformach.

 

9: VMware

Vmware to oprogramowanie do tworzenia wirtualnej infrastruktury, które opiera się na własnym kernelu oraz konsoli serwisowej. Może być stosowany na wszystkich platformach, od domowego użytkownika, który chce eksperymentować z innymi systemami operacyjnymi do użytkownika typu enterprise.

 

10: VLC
Ciężko znaleźć bardziej funkcjonalny, elastyczny odtwarzacz multimedialny niż VLC. VLC jest dostępny dla systemów Linux, Mac, Windows, BSD, Unix, Solaris oraz innych. VLC jest w stanie odtworzyć niemalże wszystko. VLC jest projektem open-source, co za tym idzie, kosztuje 0 złotych.